جستجوی فروشگاه

چرا به ایران رنتر اعتماد کنم؟

تاریخ: 28 بهمن 1397

حتماً شما هم به عنوان یک سرمایه‌گذار اولین سؤالی که برای انتخاب یک روش سرمایه‌گذاری خواهید پرسید آن است که «چگونه به این روش سرمایه‌گذاری اعتماد کنم؟»

ریسک در کنار بازده دو عامل کلیدی در انتخاب هر روش سرمایه‌گذاری است و می‌توان گفت هیچ یک از روش‌های سرمایه‌گذاری خالی از ریسک نیستند.

تمام روش‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان در طیفی از ریسک کم به زیاد دسته‌بندی کرد. مثلاً سرمایه‌گذاری در بانک را می توان یک روش کم ریسک و خرید و فروش ارز را روشی پر ریسک دانست.

اما اصل مهم در سرمایه‌گذاری توجه به اندازه ریسک و میزان توانایی مدیریت ریسک است.

در این مقاله قصد داریم تا موضوع ریسک در ایران‌رنتر را از جهات مختلفی بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا به این سؤال پاسخ دهیم که چرا به ایران‌رنتر به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری می‌توان اعتماد کرد؟

قبل از ذکر دلایل مختلف باید به این نکته توجه کنید که ریسک سرمایه‌گذاری در این روش کاملاً وابسته به ریسک خریداران اقساطی است. در واقع اگر خریداران اقساطی (مشتریان ایران‌رنتر) دارای ریسک پایینی باشند، ریسک سرمایه‌گذاری در این روش نیز پایین خواهد بود، چرا که ایران‌رنتر واسطی بین خریداران اقساطی و سرمایه گذاران (به عنوان فروشندگان اقساطی) بوده و سرمایه‌گذاران عملاً بر روی خریداران اقساطی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در ادامه چند دلیل برای اعتماد به ایران‌رنتر بیان می‌کنیم:

1.مجوز ها

ایران رنتر، برند شرکت دانش بنیان هوشمند آرمان گستر آریا به شماره ثبت 510136 دارای نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره از وزارت صنعت است که فعالیتی کاملاً قانونی در قالب یک استارتاپ با ایده‌ای کاملاً جدید دارد.

2.اعتبارسنجی مشتریان

مهم‌ترین تخصص ایران‌رنتر به عنوان یک پلتفرم فروش اعتباری، اعتبارسنجی مشتریان است. فرآیند اعتبارسنجی مشتریان در ایران‌رنتر در چندین مرحله انجام می‌شود:

بررسی هویت افراد: با اتصال سامانه ایران‌رنتر به سامانه ثبت احوال و دریافت مدارک شناسایی هویت تمامی افراد تأیید می‌شود.

بررسی محل سکونت: با دریافت مدارکی همچون کپی اجاره نامه، سند منزل، فیش برق و گاز و همچنین استعلام آنلاین از شماره تماس ثابت مشتریان، محل سکونت آنان مورد تأیید قرار می‌گیرد.

بررسی شغل: هیچ خریداری در ایران‌رنتر بدون دارا بودن شغل نمی‌تواند سفارش ثبت کرده و بررسی شغل متقاضی از طریق حساب‌های بانکی و محل کار خریدار انجام می‌شود.

بررسی سوابق بانکی: با اتصال ایران‌رنتر به سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی سوابق بانکی خریداران از جمله وام‌های معوق و چک‌های برگشتی به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عقد قرارداد و دریافت سفته: با تمامی مشتریان در هنگام تحویل وسایل قرارداد حقوقی انعقاد و به میزان دو برابر ارزش وسیله سفته دریافت می‌شود.

3.نمره اعتبار

نمره اعتبار یا credit score یکی از نوآوری‌های ایران‌رنتر در راستای بهبود رفتار پرداخت مشتریان است. خریداران اقساطی با پرداخت به موقع اقساط و یا زودتر از موعد از امتیاز مثبت و در صورت تأخیر در پرداخت اقساط، امتیاز منفی دریافت می‌کنند. اعمال نمره اعتبار برای مشتریان تأثیر زیادی در بهبود رفتار پرداخت آن‌ها ایجاد کرده است، چرا که در صورت پایین بودن نمره اعتبار، مشتریان دیگر قادر به خرید مجدد از ایران‌رنتر نخواهند بود.

4.توزیع ریسک

خریداران در ایران‌رنتر از طیف‌های مختلفی هستند.در واقع با انتخاب خریداران از اقشار و مشاغل مختلف سعی کرده‌ایم تا با اصل «متنوع سازی» ریسک را بین آن‌ها توزیع کنیم. همچنین، هر خریدار در خرید اول حداکثر 5 میلیون تومان می‌تواند خرید کند و در صورت بالا بودن نمره اعتبار (رفتار پرداخت مناسب) در خریدهای بعدی حداکثر تا 8 میلیون تومان می‌تواند سقف خرید خود را افزایش دهد.

5.صندوق پوشش ریسک

صندوق پوشش ریسک، یکی از نوآوری‌های ایران‌رنتر در جهت مدیریت ریسک اعتباری (عدم پرداخت اقساط توسط مشتریان) است. خریداران اقساطی در هنگام دریافت وسایل، قسط ماه اول را پرداخت می‌کنند اما سرمایه‌گذارانی که تأمین سرمایه برای خرید وسایل را بر عهده گرفته‌اند یک ماه بعد از زمان شروع سرمایه‌گذاری اولین قسط خود را دریافت خواهند کرد. در واقع فاصله اولین قسط دریافتی از مشتری و اولین قسط پرداختی به سرمایه‌گذار در ایران رنتر یک ماه است. این اقساط در حساب ایران‌رنتر در صندوقی به نام صندوق پوشش ریسک نگهداری می‌شود تا در صورت تأخیر در پرداخت اقساط توسط مشتریان، اقساط سرمایه‌گذاران در موعد مقرر خود پرداخت شود.

6.گزارش نکول

پایین بودن مقدار نکول (عدم پرداخت اقساط توسط مشتریان) از ابتدای فعالیت یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ما در ایران‌رنتر بوده است. تمامی روش‌های مدیریت ریسک تا کنون باعث شده است تا میزان نکول بین ده‌ها هزار مشتری در ایران‌رنتر از 2 درصد تجاوز نکند. بدیهی است با توجه به قراردادهای منعقد شده و سفته‌هایی که از مشتریان در اختیار ایران‌رنتر است تیم حقوقی ما با جدیت موارد نکول را پیگیری و در اکثر موارد نتیجه به دست می‌آید.

7.عقد قرارداد و سفته

با وجود تمامی راهکارهای مدیریت ریسک و اعتبارسنجی مشتریان جهت اطمینان خاطر بیشتر سرمایه‌گذاران از دریافت به موقع اقساط با تمامی آن‌ها قرارداد حقوقی معتبر منعقد شده و همچنین جهت تضمین مبالغ بالای 1 میلیون تومان، سفته شرکتی و مبالغ بالای 400 میلیون تومان چک شرکتی ارائه می‌شود.

8.تجربه هزاران سرمایه گذار تا به امروز

ما خوشحالیم که تا به امروز هزاران سرمایه‌گذار به میزان ده‌ها میلیارد تومان در تأمین وسایل جهت فروش اقساطی در پلتفرم ایران‌رنتر مشارکت کرده‌اند و تمامی اقساط در سررسید مقرر بدون حتی یک مورد تأخیر پرداخت شده است.

همچنین، شرکت‌های سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، بنیاد برکت و اسمارتاپ در سه راند در سال های 94 و 96 بخشی از سهام ایران رنتر را خریداری و در سال 97 از مجموع سهام‌داران ایران‌رنتر خارج شدند.