سوالات متداول

فرآیند تامین وسایل

1-مراحل تامین وسایل در ایران رنتر چگونه است؟

پاسخ:
گام اول: ثبت درخواست تامین وسایل
در تامین وسایل به صورت آنلاین تامین کنندگان در ابتدا با ورود به صفحه لیست درخواست های اجاره در انتظار تامین، یک یا چندین وسیله ای که امکان تامین آن را دارند اعلام می کنند.
تامین کنندگان همچنین می توانند از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت کنند تا کارشناسان ایران رنتر به صورت حضوری یا تلفنی درخواست تامین وسایل را دریافت کنند.   لینک ورود به صفحه فرم ثبت نام
گام دوم: تعیین مدل تامین وسایل
تامین وسایل در ایران رنتر به دو صورت انجام می شود.تامین کنندگان می توانند وسایل درخواستی مشتریان را ارسال و یا با تامین مبالغ وسایل ، خریداری آن ها را به ایران رنتر واگذر کنند.
گام سوم: تعیین استراتژی دریافت اجاره
در حالت پیش فرض اجاره های هر وسیله در صفحه وسایل در انتظار تامین درج شده است که هر تامین کننده تا 12 ماه اجاره های پرداختی مشتریان را دریافت می کند.
در صورتی که درخواست تامین وسایل به صورت آنلاین ثبت شده باشد در این گام تامین کنندگان شیوه دریافت اجاره خود را می توانند با استفاده از دو متغیر زمان دریافت اجاره و حداقل اجاره دریافتی تغییر دهند.
گام چهارم: تایید درخواست و انعقاد قرارداد
پس از اتمام درخواست تامین وسایل،کارشناسان بخش تامین ایران رنتر با شما تماس گرفته تا درخواست تامین شما مورد تایید قرار بگیرد. در این مرحله از شما جهت انعقاد قرارداد حضوری دعوت می شود و یا درصورت عدم امکان حضور، به صورت غیر حضوری قرارداد منعقد می شود.
گام پنجم: اجاره وسایل و کسب درآمد
پس از انعقاد قرارداد، وسایل تامین شده برای مشتریان ارسال می شود و در پایان هر ماه ایران رنتر پس از کسر کارمزد اجاره های پرداختی مشتریان را به تامین کنندگان پرداخت می کند.

شیوه دریافت اجاره

2-به چه روش هایی در ایران رنتر می توانم اجاره های خود را دریافت می کنم؟

پاسخ:
تامین کنندگان در سه حالت می توانند اجاره های خود را دریافت کنند:
حالت اول: دریافت کل اجاره ها از ماه اول
فرض کنید شما قصد دارید مبلغ 10 میلیون تومان وسیله در پلتفرم ایران رنتر تامین کنید.در حالت پیش فرض شما ماهانه1005000 تومان اجاره دریافت می کنید.در نتیجه مجموع اجاره دریافتی شما در پایان دوره 12055000 تومان خواهد بود. در حقیقت شما وسایل به ارزش ۱۰ میلیون تومان را طی یک قرارداد فروش اقساطی یکساله به قیمت 12055000 تومان به ایران رنتر واگذار کرده اید.
حالت دوم: تعویق در دریافت اجاره و تامین مجدد
تامین کنندگان می توانند با به تعویق انداختن در زمان دریافت اجاره و تامین مجدد در هر ماه مجموع دریافتی کل خود را افزایش دهند.
در همین مثال فرض کنید تامین کننده در 6 ماه اول اجاره هایش را دریافت نکند و با اجاره های هر ماه یک تامین مجدد انجام دهد.در این حالت اجاره ی دریافتی از ماه هفتم مبلغ 1200000 تومان و مجموع اجاره های دریافتی تامین کننده در کل دوره 14395000 تومان خواهد بود.
حالت سوم: دریافت مبلغی از اجاره و تامین مبلغ باقی مانده
تامین کنندگان می توانند بخشی از اجاره های خود را دریافت و بخشی را تامین مجدد کنند. در مثال قبلی تامین کننده می تواند 200 هزار تومان از اجاره های خودش را هر ماه دریافت کند و مابقی یعنی 805 هزار تومان را به صورت ماهانه تامین مجدد انجام دهد.
در این حالت تامین کننده مجموعا 14036000تومان اجاره دریافت می کند.

روش های تامین

1-به چه روش هایی می توانم وسایل تامین کنم؟

پاسخ:
تامین وسایل در ایران رنتر به دو صورت انجام می شود:
در روش اول تامین کنندگان می توانند از طریق ارسال وسایل نو به انبار ایران رنتر و عقد قرارداد فروش اقساطی با ایران رنتر درآمد کسب کنند.به عنوان مثال تامین کننده ای یک لپتاپ مورد درخواست را که قاعدتا باید آکبند باشد تهیه و به انبار ایران رنتر ارسال می کند.
در روش دوم تامین کنندگان با تامین وجه وسایل مورد درخواست مشتریان و انعقاد قرارداد حق العمل کاری این اجازه را به ایران رنتر می دهند تا با مبالغ آن ها وسایل درخواست شده مشتریان را به نام خود تامین کننده خریداری کند.همچنین پس از این قرارداد طی یک قرارداد فروش اقساطی با تامین کننده ، وسایل به ایران رنتر طی ۱۲ قسط فروخته می شود.به عنوان مثال تامین کننده ای 5 میلیون تومان جهت خرید 2 عدد موبایل برای ایران رنتر واریز می کند.

مدیریت ریسک

1-ایران رنتر چطور ریسک عدم پرداخت اجاره ها توسط مشتریان را مدیریت می کند؟

پاسخ:
ایران رنتر به چهار روش زیر ریسک خود را مدیریت می کند:
اعتبارسنجی اولیه: با استفـاده از اطلاعات هویتی ، شغل و درآمد مشتری اعتبارسنجی انجام می شود.
اعتبارسنجی هوشمند: با استفاده از نمره اعتمـاد مشتری و داده کاوی اعتبارسنجی صورت می گیرد.
کنترل ریسک: بـا اخذ سفته از مشتــری، عـدم تحویــل جعبه و تعیین سقف قـرارداد، ریسک کاهش می یابد.
توزیع ریسک: مبالغ و وسایل تـامین شده در ایـران رنتـر بین افراد مختلف اعتبـارسنجی شده ، توزیع می شود.

ضمانت
1-ایران رنتر در قبال وسایل تامین شده من چه ضمانتی ارائه می دهد؟

پاسخ:
مهم ترین ضمانت ایران رنتر به تامین کنندگان ، مشتریان اعتبار سنجی شده هستند.با توجه به اینکه ایران رنتر مشتریان خود را با روش های مختلفی اعتبارسنجی هوشمند می کند،ریسک تامین کنندگان مدیریت می شود. همچنین با عقد قرارداد حقوقی بین ایران رنتر و تامین کنندگان و ارائه سفته بر اساس ارزش وسیله یا مبلغ تامین شده ، ریسک تامین کنندگان به میزان قابل توجهی کاهش می باشد.

پنل تامین کنندگان

1-در پنل تامین کنندگان ایران رنتر چه امکاناتی قابل استفاده است؟

پاسخ:
تامین کنندگان ایران رنتر از طریق حساب کاربری بر روس سایت ایران رنتر که در اختیارشان قرار داده می شود می توانند لیست وسایل تامین شده توسط خودشان و همچنین اجاره کنندگان آن وسایل به همراه گزارشات دریافتی های خود را مشاهده کنند. همچنین امکان بررسی پرداختی های اجاره کنندگان به ایران رنتر را دارا می باشند و بدیهی است که ایران رنتر در صورت بروز هرگونه تاخیر پرداخت اجاره از طرف مشتریان، مبلغ اجاره تامین کنندگان را دقیقا در سررسید مشخص شده در قرارداد به حساب ایشان واریز می نماید.

قرارداد

1-آیا بین تامین کننده و ایران رنتر قراردادی منعقد می شود؟

پاسخ:
بله.بر اساس روش تامین، قراردادی بین ایران رنتر و تامین کننده منعقد خواهد شد. در صورتی که روش تامین از طریق ارسال وسایل باشد قرارداد فروش اقساطی و در صورتی که تامین کننده خرید وسایل را به ایران رنتر واگذار کند قرارداد حق العمل کاری و فروش اقساطی منعقد خواهد شد.

2-چطور می توانم قرارداد های تامین وسایل را دریافت کنم؟

پاسخ:
پس از پایان فرآیند درخواست اجاره پیش نویس قرارداد ها بر اساس روش تامین وسایل برای تامین کنندگان ارسال می شود.

لیست در انتظار تامین

1-در صورتی که وسیله ی تامین شده ما اجاره داده نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ:
در پلتفرم ایران رنتر، تامین کنندگان صرفا اجاره های درخواست شده مشتریان اعتبارسنجی شده را تامین می کنند.در واقع قبل از تامین هر وسیله درخواست اجاره آن وسیله انجام شده است.

2-حداقل و حداکثر چه مقدار می توانم تامین کنم؟

پاسخ:
با توجه به اینکه ایران رنتر یک پلتفرم اجاره با امکان مالکیت است که تامین کنندگان را به اجاره کنندگان متصل می کند، تامین کنندگان صرفا وسایلی که در لیست در انتظار تامین قرار گرفته اند می توانند تامین کنند.حداقل مقدار تامین از یک مودم یا هارد اکسترنال شروع می شود و حداکثر مقدار تامین تمامی وسایلی است که در لیست درانتظار تامین قرار گرفته اند.

محدودیت جغرافیایی

1-آیا افرادی که خارج از تهران ساکن هستند می توانند تامین کننده باشند؟

پاسخ:
تامین کنندگان هیچ محدودیت جغرافیایی جهت تامین در ایران رنتر نخواهند داشت. تامین‌کنندگانی که خارج از تهران می باشند از طریق ارسال قرارداد و اسکن آن می توانند قرارداد تامین در ایران رنتر را امضا کنند. همچنین ضمانت های مورد نیاز از طریق ارسال با پست انجام می شود.

بازده مالی

1-ایران رنتر به عنوان یک روش سرمایه گذاری هوشمند چه بازده مالی دارد؟

پاسخ:
تامین کنندگان به روش های گوناگونی اجاره های خود را می توانند دریافت کنند. بازده دریافت اجاره در پلتفرم ایران رنتر با استفاده از تابع RATE در اکسل 3 درصد ماهانه می باشد.در واقع اگر تامین کننده ای با تامین وسایل نو و اجاره با امکان مالکیت به مشتریان در ایران رنتر سرمایه گذاری انجام دهد ماهانه 3 درصد بازده دریافت خواهد کرد. جهت محاسبه بازده مالی در ایران رنتر می توانید از طریق تابع RATE در اکسل این عمل را انجام دهید.
Nper: تعداد ماه های دریافت اجاره
Pmt: اجاره های دریافتی ماهانه
Pv: مبلغ تامین شده

وضعیت وسایل

1-آیا می توانم وسایل کارکرده تامین کنم؟

پاسخ:
خیر.تمامی وسایل قابل تامین در اجاره های با امکان مالکیت مورد استفاده قرار می گیرد.وسایل اجاره های با امکان مالکیت کاملا نو و آکبند هستند.

2-چه نوع وسایلی را می توانم تامین کنم؟

پاسخ:
تامین کنندگان صرفا وسایلی که در لیست انتظار تامین قرار گرفته است را می توانند تامین کنند.این لیست شامل وسایلی از شاخه های دیجیتال،اداری،خانگی و سرگرمی می باشد.

مبالغ اجاره

1-در صورت بازگشت وسایل اجاره با امکان مالکیت چه اتفاقی برای اجاره های تامین کننده خواهد افتاد؟

پاسخ:
در صورتی که مشتریان وسایل اجاره شده را به ایران رنتر عودت دهند، پرداخت اجاره های تامین کنندگان به صورت کامل تا انتهای دوره توسط ایران رنتر ضمانت می شود.لازم به ذکر است ایران رنتر وسایل بازگشتی را در شرایط اجاره کوتاه مدت به دیگر مشتریان خود اجاره می دهد.

2-آیا کسب درآمد در ایران رنتر از لحاظ شرعی صحیح است؟

پاسخ:
بله.یکی از مزایای پلتفرم ایران رنتر برای سرمایه گذاران شرعی بودن این روش است. با توجه به اینکه پلتفرم ایران رنتر براساس جا به جایی وسیله می باشد، درآمد کسب شده تامین کنندگان کاملا شرعی است.

3-در صورتی که مشتریان اجاره های خود را پرداخت نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ:
در صورت عدم پرداخت اجاره ها توسط اجاره کنندگان، تامین کنندگان هیچ نگرانی از این موضوع نخواهند داشت.تمامی اجاره های تامین کنندگان توسط ایران رنتر بیمه می شود و حتی با عدم پرداخت اجاره کنندگان ایران رنتر اجاره ها را پرداخت خواهد کرد.